تلفن گویا:۰۷۱۹۱۰۰۱۸۱۹  (۹۸+)  

 مرکز آموزش علمی کاربردی کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC) مرکز برتر کشوری شد

در آیینی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، اعضای هیأت رئیسه و واحدهای استانی، از مراکز برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی تجلیل به عمل آمد که مرکز آموزش علمی کاربردی کارخانجات مخابراتی نیز به عنوان مرکز برتر کشور معرفی شد.

به گزارش «تماشا» در این مراسم و در ابتدا دانش منش رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان فارس با اشاره به فعالیت های این واحد در طول سال اظهار داشت: در سال گذشته تعطیلی مراکز نداشتیم. یکی دوتا از مراکز نیز که تعطیل شدند، به دلیل وابستگی به ادارات دولتی بوده است.

او با اشاره به ظرفیت های دانشگاه افزود: در دانشگاه علمی کاربردی بیشتر بحث کارآفرینی و نوآوری در مباحث پژوهشی مطرح است و در کنار آن فعالیت های فرهنگی شاخص که ملاک سنجش واحدهای برتر خواهد بود.

دانش منش از تأسیس مراکز جدید نیز گفت و ادامه داد: سال گذشته دو مرکز جدید تأسیس کردیم یکی در حوزه خدمات اجتماعی و رشته های مربوط به مددکاری اجتماعی و بهزیستی بود (مرکز سلامت دهکده سبز) و دیگری در شهرستان فسا مرکز شیر پاستوریزه ارمغان ( مانی ماس) بود که در حوزه فعالیت های لبنیات و شیر کار می کند و آموزش های مهارتی لازم را به دانشجویان ارائه می دهند.

به گفته دانش منش سال گذشته این مرکز پذیرش خوبی داشته است. او افزود: یکی از سیاست های اصلی ما تأسیس مراکز در کنار صنایع فعال یا مراکز خدماتی مانند هتل ها و... است و نهایت تلاش ما این است که آموزش های مهارتی را در این مراکز ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه برای مهر ۱۴۰۰‌نیز در ۱۲۴ کد رشته محل در مقطع کاردانی و ۷۶ کد رشته محل کارشناسی در مهرماه در استان پذیرش خواهیم داشت، ابراز کرد: در هر ۴ حوزه آموزشی شامل صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر مراکز فعال وجود دارد که تعدادی در سطح شهرستان ها و تعدادی در مرکز استان (شهر شیراز) فعال است. دانش منش همچنین در مورد مرکز آموزش علمی کاربردی کارخانجات مخابراتی نیز اظهار داشت: مرکز علمی کاربردی کارخانجات مخابراتی از مراکز خیلی خوب استان است که امسال نیز به عنوان مرکز برتر کشوری در سطح بندی 1400انتخاب شد.

او افزود: شاخص های مختلفی برای سطح بندی مراکز در کشور در نظر می گیرند که شامل شاخص های مدرسان، پژوهش و کارآفرینی و فرهنگی و آموزشی و... است.

دانش منش تصریح کرد: بر اساس نمراتی که به این فعالیت ها اختصاص می یابد، مراکز رتبه بندی می شوند.

در ادامه اسدا... عباسی رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی کارخانجات مخابراتی ضمن تقدیر و تشکر از متولیان نظارت و ارزیابی در سطح کشوری و استانی دانشگاه علمی کاربردی اظهار داشت: سطح بندی مراکز باعث می شود که علاوه بر بهبود کیفیت فعالیتهای آموزشی و پژوهشی فعالیت های مراکز در اقصی نقاط کشور دیده شود.

وی اظهار داشت: مرکز آموزش علمی کاربردی کارخانجات مخابراتی ایران در سال 1386 در جوار کارخانه مخایراتی ایران تأسیس و در حال حاضر در رشته های کاردانی و کارشناسی مکانیک، کاردانی و کارشناسی ابزار دقیق، کارشناسی الکترونیک صنعتی، کارشناسی IT ، کاردانی اینترنت و شبکه های گسترده و کارشناسی شبکه کامپیوتری حدود400نفر دانشجو دارد.

عباسی بیان داشت: مرکز آموزش علمی کاربردی کارخانجات مخابراتی ایران برای 2 سال پیاپی عنوان برتر استانی را در سطح بندی مراکز آموزش علمی کاربردی کسب کرده و براساس نتایج سطح بندی سال 1400 عملکرد آن مرکز شایسته تقدیر ارزیابی شده است. که امروز مؤفق به دریافت لوح تقدیر از جانب ریاست عالیه دانشگاه جامع علمی کاربردی گردید.

در ادامه عنوان کرد: این مرکز آموزشی در سال 96 نیز موفق به کسب رتبه برتر دفتر کار آفرینی شده است.

وی در خصوص نحوه آموزش های دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: رویکرد دانشگاه جامع علمی کاربردی رویکردی مهارت محور و کارآفرینانه است و هدف آن تربیت شاغلان با مهارت و کارآفرینانی در سطح جامعه است تا بتوانند با کار آفرینی به رونق بازار کار کمک کند، به همین منظور حدود ۷۰درصد از دروس این دانشگاه جنبه عملی دارد.

وی همچنین افزود: مهارت آموزی در مراکز علمی کاربردی به نحوی است که هر ساله دانشجویان پروژه های متنوعی را تولید می کنند که تعدادی از آن‌ها به‌ خوبی قابلیت تجاری سازی را دارد وی در خصوص عوامل مؤثر در کسب رتبه برتر درسطح بندی مراکز اشاره داشت که مستندسازی، مدیریت زمان در انجام فعالیت ها، داشتن برنامه سالانه و در نظر گرفتن کارشناس ویژه سامانه رتبه بندی فعالیت ها و همچنین ایجاد فضای همدلی و هماهنگی بین کارکنان از جمله عوامل مؤثر در کسب رتبه برتر مرکز بوده است.

عباسی اظهار داشت: برای سال آینده دو رشته کارشناسی ارشد به سازمان مرکزی پیشنهاد شده است که امید است در سال جدید تحصیلی شاهد برگزاری این دوره ها در مرکز itmc باشیم همچنین اظهار داشت که در فرآیند درخواست دوره سال جدید رشته تجهیزات پزشکی نیز جزو درخواست های مرکز بوده است و به احتمال زیاد در مهر ماه۱۴۰۰ شاهد تأسیس این رشته نیز در مرکز خواهیم بود.

وی در رابطه با چشم انداز مرکز نیز گفت: ما با شعار مدرسه -دانشگاه- صنعت به دنبال ایجاد یک مجتمع آموزشی بزرگ در شرق شیراز از دوره ابتدایی تا دانشگاه در کنار صنعت هستیم که در فاز اول با دریافت مجوز دو هنرستان فنی از آموزش و پرورش وبا 120دانش آموز کار خود را شروع نموده ایم که عمده فارغ التحصیلان این هنرستان ها برای ادامه تحصیلات دانشگاهی خود جذب همین مرکز خواهند شد.

وی در ادامه نیز گفت: با توسعه فضای آموزشی، سایر دوره ها را نیز ایجاد خواهیم نمود و برنامه این است که پس از فارغ التحصیلی دانشجویان با ارائه مشاوره های شغلی وکارافرینی و ارتباط با صنایع و سرمایه گذاران در رابطه با اشتغال دانشجویان نیز پیگیری هایی داشته باشیم.